duminică 28 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Autor: Ramona Emilian

7362 articole
Ramona Emilian

Politică

Olguța Vasilescu anunță că PSD ar putea ieși de la guvernare: Ne consultăm colegii de partid

Partidul Social Democrat se află într-o procedură internă de consultare a membrilor privind menținerea sau retragerea de la guvernare, a declarat luni vicepreședintele PSD, Olguța Vasilescu. Potrivit acesteia, premierul Ilie Bolojan ar oferi „în fiecare zi” motive suplimentare pentru ca social-democrații să ajungă la concluzia că nu mai pot face echipă cu actualul Executiv. Olguța Vasilescu acuză lipsa de cooperare a premierului Invitată la Antena 3 CNN, Olguța Vasilescu a afirmat că relația dintre PSD și premierul Ilie Bolojan este tot mai tensionată. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Ea a sugerat că anumite decizii guvernamentale transmit un mesaj clar de excludere a social-democraților din actul de guvernare. „Suntem într-o procedură de consultare a membrilor de partid dacă mai rămânem sau nu la guvernare și pare că, în fiecare zi, domnul Bolojan ne dă motive să înțelegem că nu putem să facem echipă”, a spus liderul PSD. „Un fel de sabotaj” în cazul Craiova Vicepreședintele PSD a făcut referire și la situația de la Craiova, pe care a catalogat-o drept „un fel de sabotaj”. Olguța Vasilescu a acuzat faptul că, deși pentru alte programe guvernamentale au fost identificate fonduri, pentru Craiova nu s-au găsit resurse financiare, în ciuda sprijinului acordat anterior de Ministerul Energiei unei companii aflate în subordinea Guvernului. „Nu cred că s-a mai întâmplat ca un ministru al Energiei să sprijine o companie a Guvernului, iar apoi, pentru Craiova, să nu se găsească bani. Nu o iau personal, dar este o situație care ridică mari semne de întrebare”, a declarat Vasilescu. PSD exclude moțiunea de cenzură Întrebată în ce condiții PSD ar putea încerca schimbarea premierului Ilie Bolojan, Olguța Vasilescu a exclus depunerea unei moțiuni de cenzură. În schimb, ea a sugerat că retragerea PSD de la guvernare ar fi varianta cea mai probabilă. „Nu cred că va fi nevoie să depunem vreo moțiune de cenzură. Cred că ne retragem pur și simplu din Guvern. Și, în niciun caz, dacă se așteaptă cineva, nu vom susține din Parlament un Guvern al dreptei din Opoziție”, a subliniat liderul social-democrat. Ce se întâmplă dacă PSD iese de la guvernare Olguța Vasilescu a explicat că, în cazul retragerii PSD din coaliție, Cabinetul condus de Ilie Bolojan ar cădea automat, iar configurația politică ar trebui refăcută. Un nou Guvern ar urma să fie supus votului Parlamentului. „În momentul în care vom ieși de la guvernare, Cabinetul Bolojan va pica, se va schimba configurația politică și noul Executiv va trebui să treacă din nou prin Parlament”, a precizat ea. Decizia finală, după consultarea membrilor PSD Vicepreședintele PSD a insistat că, în acest moment, nu există o decizie finală și că partidul nu ia în calcul un scenariu clar înainte de finalizarea consultărilor interne. „O să vedem la vremea respectivă. Deocamdată nu luăm în calcul nicio variantă. Abia după ce ieșim de la guvernare vom face strategia. Nu aș vrea să dau vreo direcție înainte de a fi consultați toți colegii noștri”, a concluzionat Olguța Vasilescu.

PSD analizează rămânerea la guvernare (sursa: Facebook/Lia Olguta Vasilescu)
ROBOR la trei luni, în ușoară scădere (sursa: Pexels/Jakub Zerdzicki)
Economie

Indicele ROBOR la trei luni a mai scăzut puțin, dar e mai mare decât acum un an

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile la creditele de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut luni la 5,98% pe an, de la 6% înregistrat în ședința precedentă. Datele au fost publicate de Banca Națională a României (BNR). La începutul anului trecut, ROBOR la trei luni se situa la nivelul de 5,92% pe an, ceea ce indică o evoluție relativ stabilă a indicelui în ultimele luni. Evoluția ROBOR la șase și 12 luni Și ceilalți indici ROBOR relevanți pentru piața creditelor au consemnat scăderi ușoare. ROBOR la șase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a coborât la 6,09% pe an, de la 6,11%. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE În același timp, ROBOR la 12 luni a scăzut la 6,27% pe an, față de 6,29% cât era la finalul săptămânii precedente. IRCC rămâne sub nivelul ROBOR Indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat prin OUG 19/2019, se menține la 5,68% pe an. Acesta este calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacțiilor interbancare din trimestrul al treilea al anului 2025. Comparativ cu ROBOR, IRCC continuă să se situeze la un nivel mai scăzut, influențând diferit costul creditelor în funcție de tipul de indice aplicat și de structura contractului de împrumut. Ce înseamnă scăderea ROBOR pentru debitori Reducerea marginală a indicilor ROBOR poate aduce o ușoară relaxare a ratelor lunare pentru românii cu credite în lei cu dobândă variabilă. Totuși, impactul direct asupra ratelor va fi limitat, având în vedere amplitudinea redusă a scăderilor și nivelul încă ridicat al dobânzilor din piață. Evoluția viitoare a ROBOR și IRCC va depinde de deciziile de politică monetară ale BNR și de condițiile macroeconomice interne și internaționale.

Trump leagă Nobelul de controlul Groenlandei (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Noaptea minții: Trump spune că vrea Groenlanda pentru că nu a primit Nobel pentru Pace

Președintele american Donald Trump a transmis luni o scrisoare prim-ministrului norvegian Jonas Gahr, în care afirmă că, după ce nu i-a fost acordat Premiul Nobel pentru Pace, nu se mai simte obligat să acționeze exclusiv în numele păcii. Mesaj dur al lui Trump către Norvegia „Dragă Jonas, având în vedere că țara ta a decis să nu îmi acorde Premiul Nobel pentru Pace, deși am oprit opt războaie – și chiar mai multe –, nu mai simt obligația de a mă gândi doar la pace. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Deși pacea va rămâne predominantă, acum pot să mă gândesc la ceea ce este bine și potrivit pentru Statele Unite”, se arată în scrisoarea liderului de la Casa Albă. Groenlanda, legată direct de eșecul Nobelului Donald Trump a asociat explicit nemulțumirea legată de Premiul Nobel pentru Pace cu poziția sa expansionistă privind Groenlanda. În mesajul adresat premierului norvegian, liderul american a pus sub semnul întrebării dreptul Danemarcei asupra teritoriului arctic. „Danemarca nu este capabilă să protejeze acel teritoriu în fața Rusiei sau a Chinei. În plus, de ce ar avea un presupus «drept de proprietate»? Nu există documente scrise, ci doar faptul că o navă a ajuns acolo acum sute de ani. Și noi am trimis nave”, a susținut Trump. Trump: „Am făcut mai mult pentru NATO decât oricine” În același context, președintele SUA a afirmat că a contribuit decisiv la consolidarea NATO, mai mult decât oricare alt lider de la înființarea alianței. „Am făcut mai mult pentru NATO decât orice altă persoană de la crearea sa. Acum NATO ar trebui să facă ceva pentru Statele Unite”, a declarat Trump, insistând că securitatea globală depinde de controlul american asupra Groenlandei. „Lumea nu va fi sigură decât dacă avem control deplin și absolut asupra Groenlandei”, a concluzionat el. Premiul Nobel pentru Pace 2025, acordat Mariei Corina Machado Comitetul Norvegian al Premiului Nobel a decis ca distincția pentru Pace în 2025 să fie acordată liderului opoziției venezuelene Maria Corina Machado, „pentru munca sa neobosită în promovarea drepturilor democratice ale poporului din Venezuela”. În cadrul unei întâlniri la Casa Albă, pe 15 ianuarie, Machado i-a oferit simbolic președintelui Trump premiul, în semn de recunoștință pentru operațiunea americană care a dus la înlăturarea lui Nicolas Maduro de la putere la începutul lunii. De la Oslo s-a reamintit însă că Premiul Nobel pentru Pace nu este transferabil. „A venit momentul să eliminăm amenințarea rusă din Groenlanda” Luni, Donald Trump a reluat retorica dură privind Groenlanda și a invocat din nou „amenințarea rusă” din regiune. Într-o postare pe rețeaua sa Truth Social, liderul american a acuzat Danemarca de inacțiune. „Timp de 20 de ani, NATO i-a spus Danemarcei că trebuie să elimine amenințarea rusă din Groenlanda. Din păcate, Danemarca nu a fost capabilă să facă acest lucru. A venit momentul și se va face”, a scris președintele Statelor Unite.

România, salvată de la dezastru energetic (sursa: Pexels/Burak The Weekender)
Eveniment

România a fost salvată de la dezastru energetic pentru că a bătut vântul și energia eoliană s-a ieftinit

Consumul zilnic de gaze naturale a crescut cu 5% la nivel național în perioada 14–18 ianuarie 2026, pe fondul temperaturilor scăzute și al utilizării intense a soluțiilor alternative de încălzire, arată o analiză a Asociației Energie Inteligență (AEI). Potrivit președintelui AEI, Dumitru Chisăliță, România a intrat din nou într-un „mod de supraviețuire energetică”, caracterizat de consum ridicat și presiune pe infrastructură. Gerul a pus presiune simultan pe gaze și electricitate În intervalul analizat, consumul de gaze a crescut atât pentru încălzirea populației, cât și pentru CET-uri și industrie, iar tranzitul de gaze către Republica Moldova a urcat cu 15%. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE În paralel, consumul orar de electricitate la vârf a crescut cu 7%, în special în zonele unde populația a apelat la soluții electrice de avarie pentru încălzire. Această combinație, spune specialistul, generează de regulă scumpiri, întrucât energia devine mai costisitoare exact în momentele de cerere maximă. Gaz mai scump, curent mai ieftin: un paradox energetic Pe fondul creșterii cererii, prețul gazelor pe piața PZU a urcat cu 13% după 14 ianuarie, semnalând presiuni serioase asupra aprovizionării. Cu toate acestea, în mod aparent paradoxal, prețul energiei electrice a scăzut cu 35% în aceeași perioadă, contrar tendinței europene din ultimii ani, unde gazul scump a antrenat automat electricitate mai scumpă. Rolul decisiv al energiei eoliene Explicația vine din creșterea semnificativă a producției eoliene, care a compensat producția scumpă pe bază de hidrocarburi. În noaptea de 17 spre 18 ianuarie, utilizarea hidrocarburilor pentru producția de electricitate a scăzut la jumătate, iar în prima parte a zilei de 18 ianuarie cu 25%. Această evoluție a dus la o „decuplare” între prețul gazului și cel al electricității, oferind o rară fereastră de protecție pentru consumatori. Economii importante de gaze și stabilitate regională Analiza AEI arată că, în data de 18 ianuarie 2026, România a economisit aproximativ 2,8 milioane de metri cubi de gaze, într-un context de consum intern ridicat și tranzit semnificativ către Republica Moldova. Fără aportul energiei eoliene, aceste volume ar fi fost necesare suplimentar din importuri, crescând riscul operațional și dependența energetică. Securitate energetică prin alternative reale Dumitru Chisăliță subliniază că acest episod demonstrează concret cum alternativele energetice pot proteja consumatorii, reduce importurile și sprijini solidaritatea energetică regională. Potrivit acestuia, cazul din 18 ianuarie 2026 ar trebui tratat ca un semnal strategic pentru viitor, care impune diversificarea surselor, dezvoltarea capacităților de stocare, management inteligent al cererii și creșterea autonomiei energetice a României.

Securitatea liderului Khamenei, temerile Teheranului (sursa: kremlin.ru)
Internațional

Teheranul se teme că liderul suprem Ali Khamenei ar putea fi eliminat de SUA

Președintele Iranului, Masud Pezeshkian, a avertizat că orice agresiune împotriva liderului suprem Ali Khamenei ar echivala cu un „război total” împotriva poporului iranian. Declarația vine după ce președintele SUA, Donald Trump, a afirmat că „este momentul să căutăm o nouă conducere” la Teheran. Reacția dură a Teheranului la declarațiile SUA Într-un mesaj publicat pe rețeaua X, Masud Pezeshkian a subliniat că un atac asupra liderului suprem ar însemna un conflict deschis cu Iranul. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Totodată, liderul iranian a acuzat Statele Unite și aliații lor pentru dificultățile economice ale populației, invocând „o dușmănie istorică” și „sancțiuni inumane” impuse Teheranului. Donald Trump cere schimbarea conducerii Iranului Donald Trump a declarat într-un interviu acordat Politico că Iranul ar avea nevoie de „o nouă conducere”, acuzându-l pe Ali Khamenei de folosirea violenței la scară largă pentru menținerea puterii. Liderul de la Casa Albă a susținut că, în cei 37 de ani de conducere ai lui Khamenei, Iranul ar fi ajuns într-o stare de „distrugere totală”. Proteste, represiune și acuzații reciproce Tensiunile s-au amplificat pe fondul protestelor antiguvernamentale izbucnite la finalul lunii decembrie, ca urmare a deteriorării situației economice din Iran. Potrivit ONG-ului Iran Human Rights, represiunea autorităților ar fi provocat peste 3.400 de morți, cifră recunoscută parțial și de liderul suprem, care a vorbit despre „câteva mii” de victime. Autoritățile iraniene susțin însă că violențele ar fi fost provocate de grupuri armate infiltrate, pe care le leagă de SUA și Israel, acuzații respinse de Washington.

TAROM introduce cartea de îmbarcare în Apple Wallet (sursa: Facebook/TAROM)
Eveniment

Tarom a pus cartea de îmbarcare pe Apple Wallet. Utilizatorii de Android mai așteaptă

Pasagerii TAROM care folosesc iPhone pot adăuga, începând de luni, cartea de îmbarcare direct în Apple Wallet, anunță compania aeriană. Noua funcționalitate oferă acces rapid la informațiile de zbor, fără a mai fi necesară deschiderea aplicației TAROM sau verificarea e-mailului. Acces rapid la informațiile de zbor Prin integrarea cărții de îmbarcare în Apple Wallet, pasagerii pot consulta detalii esențiale precum poarta de îmbarcare, ora zborului sau codul QR direct de pe telefon. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Măsura vine în sprijinul unei experiențe de călătorie mai fluide și mai eficiente. Când va fi disponibilă opțiunea pentru Android Pentru utilizatorii de telefoane Android, opțiunea de adăugare a cărții de îmbarcare în Wallet va fi disponibilă până la data de 15 februarie 2026, potrivit anunțului făcut de TAROM. Reprezentanții TAROM precizează că, în paralel, compania continuă procesul de îmbunătățire a experienței digitale a pasagerilor, prin dezvoltarea și optimizarea aplicației mobile. Actualizările vizează o utilizare mai simplă și mai intuitivă, optimizări de interfață și navigare, precum și creșterea stabilității și coerenței informațiilor afișate. TAROM, transportatorul național al României Compania Națională de Transporturi Aeriene Române – TAROM a fost înființată în 1954 și funcționează sub autoritatea Ministerului Transporturilor. Transportatorul național al României este membru al Alianței SkyTeam din 2010, deține o flotă de 15 aeronave și operează peste 50 de destinații, fiind totodată membru IATA din anul 1993.

Piața imobiliară, la minimul ultimilor ani (sursa: Pexels/Uiliam Nörnberg)
Economie

Piața imobiliară s-a prăbușit: scădere cu 24% a vânzărilor în decembrie 2025

Trimestrul IV din 2025 a adus cel mai slab rezultat al vânzărilor de locuințe din ultimii șase ani la nivel național și cel mai scăzut nivel din ultimii nouă ani în zona București–Ilfov, potrivit unei analize realizate de o companie de consultanță imobiliară. Datele indică o încetinire accentuată a pieței rezidențiale, pe fondul incertitudinilor economice și fiscale. Scădere anuală a tranzacțiilor rezidențiale Conform analizei SVN Romania, bazată pe statisticile Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), în cursul anului trecut au fost tranzacționate peste 159.500 de case și apartamente, în scădere cu 5,3% față de 2024. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE În București și Ilfov au fost vândute peste 55.000 de unități rezidențiale, cu 8,5% mai puțin comparativ cu anul precedent. București–Ilfov: luni critice și efectul TVA Cele mai slabe luni pentru vânzările de locuințe din București și împrejurimi în 2025 au fost aprilie, cu un declin anual de 25%, și decembrie, cu o scădere de 24% față de aceeași lună din 2024. Anunțul majorării cotei de TVA la achiziția unei locuințe noi de la 1 august 2025 a generat însă un vârf de vânzări în iulie (+12,6%) și august (+10,2%), urmat de scăderi accentuate în toamnă. Evoluții regionale: Timiș crește, Iași scade puternic La nivel național, Timiș a devenit în 2025 cea mai importantă piață rezidențială regională după București–Ilfov, depășind județe precum Cluj, Constanța, Brașov și Iași. Cele mai bune rezultate au fost înregistrate în Cluj (+1,7%) și Constanța (nivel similar cu 2024), în timp ce cele mai mari scăderi s-au consemnat în Iași (-23,5%) și Brașov (-13,8%), urmate de Timiș (-6,4%). SVN Romania, jucător-cheie pe piața rezidențială SVN Romania este una dintre cele mai mari companii de consultanță imobiliară din România și lider pe segmentul rezidențial, cu peste 11.000 de locuințe tranzacționate în aproape șapte ani de activitate. Valoarea cumulată a tranzacțiilor depășește 1,1 miliarde de euro, iar consultanții companiei au fost implicați, de-a lungul carierei, în vânzarea a peste 40.000 de locuințe.

Fraudă cu fonduri europene, sentință la Iași (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Sporul salarial pentru proiecte europene s-a dat, lucrările s-au făcut parțial sau deloc

Prima sentință pronunțată în 2025 de Tribunalul Iași vizează un caz de fraudă cu fonduri europene, în care un funcționar public din județul Botoșani a primit o condamnare cu suspendare, în urma unui acord de recunoaștere a vinovăției cu Parchetul European. Fraudă cu fonduri europene, sentință la Iași Dosarul arată că sporurile salariale pentru proiecte europene au fost acordate, deși lucrările de reabilitare a 13 locuințe au fost realizate parțial sau deloc. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Funcționarul a declarat în fals finalizarea proiectelor, invocând presiuni directe din partea primarului, care ar fi amenințat angajații cu concedierea. Edilul nu a mai răspuns penal, întrucât a decedat în vara anului 2024, la scurt timp după ce fusese reales pentru al șaselea mandat. Continuarea, în Ziarul de Iași

Cum rezistă România în industria auto (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Cum supraviețuiește România pe piața automotive: are ingineri mai ieftini decât în Germania

Industria automotive din România traversează o perioadă de transformări majore, pe fondul presiunilor tehnologice globale și al competiției tot mai dure dintre Europa și China. Cum rezistă România în industria auto România rămâne competitivă pe piața auto prin centrele sale de inginerie, care oferă specialiști bine pregătiți, cu costuri mai reduse decât în Germania sau alte state vest-europene. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Iașiul se conturează tot mai clar pe harta industriei auto, ca hub de cercetare și dezvoltare, adaptat unui ritm global imprevizibil. Gabriel Manole, country manager Endego România, subliniază că automotive-ul se află în cea mai profundă transformare din ultimele trei decenii, generată de schimbări tehnologice, economice și culturale majore. Continuarea, în Ziarul de Iași

Iași, județul cu cea mai tânără populație (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Eveniment

Care este județul cu cea mai tânără populație din România și care este impactul economic

Iașiul este județul cu cea mai tânără populație din România, având cea mai mică vârstă mediană – 38,7 ani – într-un context național marcat de îmbătrânire accelerată, potrivit datelor Institutului Național de Statistică. Iași, județul cu cea mai tânără populație Alături de Ilfov (40,1 ani) și Suceava (40,5 ani), Iașiul formează un nucleu demografic tânăr, care contrastează puternic cu tendințele generale ale populației României. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Această structură demografică indică factori precum natalitatea mai ridicată, migrația internă pozitivă, prezența unui puternic centru universitar și o atractivitate economică ce atrage familii tinere și studenți. Impactul economic este semnificativ, deoarece o populație mai tânără susține piața muncii, consumul, inovația și poate contribui la o regenerare economică și socială pe termen lung. Continuarea, în Ziarul de Iași

SUA, suspectate de spionaj împotriva Danemarcei (sursa: berlingske.dk/Danish Defence Command)
Internațional

SUA au cerut informații militare din Groenlanda fără acordul Danemarcei, arată documente secrete

Documente confidențiale ale apărării daneze, dezvăluite recent de publicația daneză Berlingske, arată că Statele Unite au încercat să obțină, pe canale informale și fără implicarea autorităților de la Copenhaga, informații sensibile despre infrastructura militară din Groenlanda. Potrivit acestor documente, solicitările vizau instalații militare, porturi și baze aeriene, iar demersul a generat îngrijorări serioase în rândul conducerii militare daneze, care a avertizat asupra riscului unor acțiuni de spionaj american împotriva unui aliat NATO. Solicitări ocolind canalele diplomatice oficiale Potrivit documentelor, în cursul anului 2025, SUA ar fi încercat să colecteze date sensibile despre Groenlanda evitând canalele instituționale obișnuite, precum Ministerul danez de Externe, Ministerul Apărării și conducerea militară a Danemarcei. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Acest demers a stârnit îngrijorări serioase la Copenhaga, experții avertizând asupra unor posibile acțiuni de spionaj american împotriva unui aliat NATO. Informații esențiale pentru o eventuală invazie Tipul de informații solicitate – infrastructură strategică, instalații militare și capacități logistice – ar putea fi relevante pentru planificarea unei operațiuni militare, inclusiv a unei posibile invazii a insulei arctice. Documentele indică faptul că aceste date sunt considerate de importanță majoră pentru securitatea națională a Danemarcei. Două solicitări transmise în ianuarie 2025 Conform documentelor Forțelor Armate daneze, un ofițer militar american a solicitat informații de două ori, la un interval de șase zile, de la comandamentul militar danez din Groenlanda. „Prima solicitare a fost primită pe 16 ianuarie 2025. Pe 26 ianuarie, autoritățile din domeniul apărării au fost informate că aceeași persoană anonimă a cerut informații suplimentare”, se arată în documentele citate. Rămâne neclar dacă vreo informație a fost transmisă efectiv către Washington și, în caz afirmativ, ce anume a fost comunicat. Vizita lui Donald Trump Jr. în Groenlanda Publicația daneză notează, de asemenea, că pe 7 ianuarie 2025, Donald Trump Jr., fiul președintelui american, a efectuat o vizită în Groenlanda. Momentul vizitei ridică întrebări suplimentare, în contextul solicitărilor de informații și al retoricii tot mai agresive a administrației de la Washington. Reacția Ambasadei SUA la Copenhaga Ambasada Statelor Unite în Danemarca a declarat că nu ar trebui să surprindă pe nimeni faptul că SUA mențin dialog și contacte cu partenerii din Groenlanda și Danemarca. Potrivit diplomaților americani, aceste interacțiuni sunt parte a cooperării pentru securitate în cadrul alianței și al regiunii arctice.

UE pregătește taxe masive împotriva SUA (sursa: Facebook/European Commission)
Internațional

UE ar putea impune SUA taxe vamale de 93 de miliarde de euro, ca răspuns la amenințările lui Trump

Statele membre ale Uniunii Europene iau în calcul impunerea unor taxe vamale în valoare de până la 93 de miliarde de euro asupra produselor americane, ca măsură de retorsiune față de amenințările formulate de președintele Statelor Unite, Donald Trump, la adresa aliaților NATO care se opun intențiilor sale privind Groenlanda. Reacție europeană la presiunile comerciale ale Washingtonului Potrivit informațiilor publicate de Financial Times, măsurile pregătite la nivel european vin în contextul escaladării tensiunilor transatlantice, după ce Donald Trump a amenințat mai multe state europene cu tarife vamale suplimentare. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Aceste amenințări ar fi fost condiționate de acceptarea unui acord privind transferul controlului asupra Groenlandei către Statele Unite. UE analizează și restricționarea accesului companiilor americane Surse din rândul oficialilor europeni implicați în negocieri afirmă că planul de răspuns al Uniunii Europene nu se limitează la tarife vamale. Printre opțiunile aflate în discuție se numără și restricționarea accesului companiilor americane pe piața europeană, o măsură care ar putea avea un impact semnificativ asupra relațiilor economice dintre UE și SUA. Decizii pregătite înaintea reuniunilor din Elveția Potrivit acelorași surse, aceste măsuri sunt analizate în perspectiva unor întâlniri diplomatice programate să aibă loc în Elveția, unde oficialii europeni și americani ar urma să discute evoluțiile recente și posibilele consecințe ale unei confruntări comerciale. Dacă vor fi puse în aplicare, taxele vamale și eventualele restricții ar putea marca una dintre cele mai serioase deteriorări ale relațiilor comerciale dintre Uniunea Europeană și Statele Unite din ultimii ani, amplificând tensiunile politice și economice dintre parteneri tradiționali.

Trump amenință cu trupe în Minnesota (sursa: Facebook/Minnesota National Guard)
Internațional

Pentagonul pregătește o posibilă desfășurare de trupe în Minnesota, pe fondul protestelor împotriva deportărilor

Departamentul de Război al Statelor Unite a ordonat unor militari aflați în serviciu activ în Alaska să se pregătească pentru o eventuală desfășurare în statul Minnesota, unde au loc proteste ample împotriva politicilor federale de deportare. 1.500 de soldați, puși în stare de alertă Potrivit informațiilor transmise de autoritățile americane, unități ale armatei au primit ordin să intre în stare de pregătire pentru o posibilă mobilizare a aproximativ 1.500 de soldați, în cazul în care violențele se intensifică. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Deocamdată, nu a fost luată o decizie finală privind trimiterea efectivă a trupelor în Minnesota. Pentagonul: armata este pregătită să execute ordinele președintelui Reprezentanții Pentagonului au subliniat că armata este pregătită să răspundă oricăror ordine venite din partea comandantului suprem. Purtătorul de cuvânt al instituției, Sean Parnell, a declarat că „Departamentul de Război este întotdeauna gata să execute ordinele comandantului suprem”, folosind denumirea preferată de actuala administrație de la Washington. Trump amenință cu invocarea Legii Insurecției Președintele Donald Trump a avertizat joi că ar putea invoca Legea Insurecției pentru a permite intervenția trupelor federale, dacă autoritățile statului Minnesota nu vor reuși să oprească protestatarii care atacă agenții Serviciului pentru Imigrație și Control Vamal (ICE). Legea Insurecției oferă președintelui prerogative extinse pentru utilizarea armatei pe teritoriul SUA în cazul tulburărilor interne. Proteste declanșate după un incident mortal în Minneapolis Confruntările dintre localnici și agenții federali au izbucnit în Minneapolis, cel mai mare oraș din Minnesota, după ce, pe 7 ianuarie, un agent al ICE a împușcat mortal o femeie de 37 de ani, Renee Good, aflată la volanul automobilului său. Incidentul a declanșat un val de indignare publică și proteste de amploare. Autoritățile locale avertizează asupra riscului de escaladare Primarul orașului Minneapolis, Jacob Frey, a declarat duminică că o eventuală desfășurare militară ar putea agrava tensiunile existente. Potrivit acestuia, în zonă se află deja aproximativ 3.000 de agenți ai ICE și ai poliției de frontieră, iar majoritatea protestelor au fost până acum non-violente. Șefa Departamentului pentru Securitate Internă, Kristi Noem, a afirmat duminică, într-o intervenție televizată, că autoritățile locale ar trebui să stabilească o „zonă pentru proteste pașnice”, pentru a preveni escaladarea violențelor și confruntările directe cu agenții federali.

Nicușor Dan, îngrijorat de tensiunile transatlantice (sursa: Facebook/Nicușor Dan)
Politică

Escaladarea tensiunilor transatlantice: Nicușor Dan reacționează la amenințările comerciale ale lui Trump

Președintele României, Nicușor Dan, și-a exprimat duminică „profunda îngrijorare” față de escaladarea declarațiilor publice dintre partenerii și aliații transatlantici, în contextul tensiunilor recente generate de amenințările comerciale ale administrației de la Washington. Șeful statului cere reluarea discuțiilor la nivel diplomatic Într-un mesaj transmis public, Nicușor Dan a subliniat necesitatea reluării dialogului între aliați, la nivelurile diplomatice adecvate, pentru a evita deteriorarea relațiilor transatlantice. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE „Sunt profund îngrijorat de escaladarea declarațiilor publice dintre partenerii și aliații transatlantici cu privire la evoluțiile recente. Trebuie să reluăm discuțiile între noi, la nivelurile diplomatice corespunzătoare”, a transmis președintele României. Amenințările lui Donald Trump privind tarifele vamale și Groenlanda Reacția președintelui român vine după ce Donald Trump a amenințat, sâmbătă, mai multe state europene – Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Regatul Unit, Olanda și Finlanda – cu impunerea unor tarife vamale suplimentare. Potrivit declarațiilor liderului de la Casa Albă, aceste taxe ar urma să fie aplicate până la încheierea „unui acord pentru vânzarea completă și integrală a Groenlandei”. Trump a precizat că suprataxa ar urma să fie de 10% începând cu 1 februarie, cu posibilitatea de a ajunge la 25% de la 1 iunie. Macron cere activarea instrumentului anti-coerciție al UE În acest context, președintele francez Emmanuel Macron a anunțat că se va afla „pe tot parcursul zilei în contact cu omologii săi europeni” și va solicita activarea instrumentului anti-coerciție al Uniunii Europene, în cazul în care amenințările cu tarife vamale vor fi puse în aplicare. Surse din anturajul liderului de la Élysée au precizat că Parisul ia în calcul un răspuns coordonat la nivel european. Giorgia Meloni: amenințările comerciale sunt „o eroare” Și premierul Italiei, Giorgia Meloni, a reacționat dur la declarațiile lui Donald Trump, calificând drept „o eroare” amenințarea cu tarife vamale suplimentare la adresa statelor europene care se opun intenției Washingtonului de a-și extinde controlul asupra Groenlandei. Lidera de la Roma a declarat că i-a transmis direct președintelui american poziția sa, subliniind riscurile unei escaladări comerciale între aliați.

„Mii de morți” în Iran, recunoaște Ayatollahul Khamenei (sursa: X/Khamenei.ir)
Internațional

Ayatollahul Ali Khamenei recunoaște pentru prima dată „mii de morți” în Iran, după reprimarea protestelor

Liderul suprem al Republicii Islamice Iran, ayatollahul Ali Khamenei, a recunoscut pentru prima dată existența a „mii de oameni uciși” în contextul protestelor antiguvernamentale care au zguduit țara în ultimele săptămâni. O declarație fără precedent a liderului suprem Până în acest moment, autoritățile de la Teheran au evitat să ofere orice bilanț oficial al victimelor represiunii. Citește și: ANALIZĂ România a ajuns să plătească pe dobânzi mai mult decât banii atrași de la UE Declarația lui Ali Khamenei marchează o schimbare semnificativă de discurs, fiind prima recunoaștere publică, la cel mai înalt nivel al puterii, a dimensiunii pierderilor de vieți omenești. Totuși, liderul suprem a pus responsabilitatea pentru violențe pe seama „răsculaților”, susținând că aceștia ar fi fost manipulați din exterior, în special de Statele Unite și Israel. Proteste reprimate violent în marile orașe ale Iranului Manifestațiile au început pe 28 decembrie și au fost relansate cu intensitate sporită în 8 ianuarie, extinzându-se rapid în Teheran și în numeroase alte orașe. Forțele de ordine au intervenit în forță pentru a dispersa protestele, iar represiunea a fost descrisă de martori și organizații pentru drepturile omului ca fiind extrem de dură. Informațiile despre victime, transmise în afara țării în pofida blocadei digitale În contextul restricțiilor severe impuse asupra accesului la internet, informațiile despre violențele împotriva protestatarilor și despre arestările masive au continuat să ajungă în afara Iranului prin canale alternative, inclusiv prin conexiuni la rețeaua de sateliți Starlink. Accesul la internet, parțial restabilit sub control strict Organizația Netblocks a anunțat că autoritățile iraniene au permis duminică o redeschidere parțială a accesului la internet. Datele de trafic indică revenirea selectivă a unor servicii online, precum Google, sugerând o restabilire a conectivității într-o formă puternic filtrată. Autoritățile susțin că situația este sub control Teheranul afirmă că a recâștigat controlul asupra situației interne. Potrivit televiziunii de stat, școlile și universitățile au fost redeschise după o săptămână de suspendare a cursurilor, în încercarea de a transmite un mesaj de revenire la normalitate.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră